Únor v 1. oddělení ŠD

„Únor bílý-pole sílí“, taková je pranostika na měsíc únor. Ale v tomto roce se určitě nevyplnila. Je to škoda, protože by si děti více užily jarní prázdniny. A tak jsme po návratu do školy při vzpomínce na sníh zkusili aspoň pokusy s ledem a barvami. Bylo velmi zajímavé pozorovat, jak barva proniká do ledu. A taky jsme zjistili, že led zabalený do látky se rozpouští pomaleji. Pokusy jsme ukončili etapu „Ledových zvířat“. I když ještě bylo třeba dodatečně vyhlásit vítěze rybářských závodů.

V měsíci únoru probíhají v mnoha vesnicích i městech masopustní průvody a veselí. I my jsme se připravovali na ten náš, který proběhl 22. února. Než nastal den „D“, společně jsme se s dětmi a Anežkou Hanzalíkovou, která byla v naší družině na praxi, seznamovaly s tradicemi masopustu – maskami, průběhem a vším, co k tomuto zvyku patří.Naučili jsme se písničky, taneční hry, sledovali jsme příběh o masopustu z „Chaloupky na vršku“. Zahráli jsme si pexeso s tématem tohoto veselí a poznávali jsme tradiční postavy masopustního průvodu, vyplnili jsme klaunovské sudoku. Při zpěvu Anežka dětem hrála na ukulele a děti ji doprovázely velmi zajímavým hudebním nástrojem, igelitovým sáčkem. Společně s dětmi jsme si vyrobily mimozemšťana a mořskou pannu, kteří by mohli být také součástí karnevalového průvodu. Zajímavou aktivitu si pro děti připravila děvčata ze třetí třídy. A mohli jsme vyrazit na další safari výpravu – „Letem ptačím světem“.

Na konci měsíce února už k nám pomalu přicházelo jaro. S dětmi jsme vyrazily do lesíka na školní zahradě. Pozorovali jsme rozkvetlé stromy. Našli jsme kvetoucí fialky, probuzenou žížalu a brouka. Taky jsme pomáhali panu školníkovi odnášet ostříhané větve a hrabat listí. Musím pochválit všechny děti, které se do neplánované brigády zapojily. Práce jim šla hezky od ruky a pan školník pro ně měl připravenou odměnu, která se jim moc líbila. Další čas jsme trávili v tělocvičně hlavně míčovými hrami, v družině turnaji ve stolních hrách a stavěním ze stavebnic. Popřáli jsme Elišce, Kateřině a Nině k narozeninám. A během celého měsíce jsme si užívali čajové dýchánky. Teď už budeme vyhlížet to opravdové jaro.

Velké poděkování patří Anežce Hanzalíkové za veškerou pomoc. Snad se jí u nás v družině líbilo. A taky děkuji rodičům za přípravu masek, tomboly, čajů a sladkostí.

Marta Jašková, vychovatelka