Škola v přírodě

V neděli 21. května se na Penzionu Školka ve Velkých Karlovicích naši čtvrťáci  otočením ručičky na kouzelných hodinách ocitli náhle ve středověku, kde setrvali pět dnů. První slavnostní večer děti uvítal dopis s poselstvím od neznámého středověkého člověka a byl všemi podepsán rytířský slib. Následující den byly děti rozděleny do rodů. Každý rod si zvolil své rodové jméno a ztvárnil svůj erb. Měli jsme čest poznat Křižáky, Rytíře od dračí skály, Červené růže a Siláky, kteří zahráli vymyšlené scénky a zapěli rodovou píseň. Další dny byly naplněny pestrými činnostmi, při kterých si děti vyzkoušely různé stránky své osobnosti. Při šití váčků, pletení opasků a stavění hradů z dřevěných kostek potrénovaly trpělivost a zručnost. Při sportovních  kláních a výšlapech do okolní přírody prověřily pohybovou zdatnost i vytrvalost. Také jsme navštívili muzeum, kde byly různé ukázky řezbářství a výroba štípaných holubiček. Některé děti si  dokonce vyzkoušely řezbářství. Velkým zpříjemněním bylo odpoledne ve Vodním světě v Karlovicích, večer opékání špekáčků, společný zpěv  písní a stezka odvahy. Při luštění tajných zpráv, kvízech a společných hrách se ukázalo, jak umí členové rodu spolupracovat a podporovat jeden druhého. Rody za plnění úkolů sbíraly zlaťáky do měšců. Ve čtvrtek večer, po slavnostním vyhodnocení, jsme se po zpětném otočení kouzelné ručičky na hodinách vrátili do dnešní doby a užili si taneční rej. Děti byly odměněny nejen dárky, ale i společnými zážitky. Cestou domů jsme navštívili ZOO Lešná. Všichni se vrátili unavení, ale myslím si, že spokojení.

Chtěla bych velmi poděkovat všem rodičům za dárky i sladkosti, za přípravu středověkých kostýmů pro děti, Spolku rodičů za uhrazení cestovného. Velké poděkování patří i mým kolegyním Martě Jaškové a Magdě Svobodové za pomoc při přípravě a v průběhu celé školy v přírodě.

Marta Čížková