Šiju, šiješ, šijeme !

Dne 14. a 20. ledna proběhlo v obou odděleních školní družiny projektové odpoledne. Za dětmi se přijela podívat paní švadlena.

Společně s dětmi ušila dáreček – ­sovičku. Před její návštěvou si děti v družinách vyprávěly o tom, čím by chtěly být v dospělosti, také jaká znají povolání, jaké povolání vykonávají rodiče a co je náplní jejich práce. Rovněž se dozvěděly, jak se šily šaty dříve a jak se změnilo oblečení od pravěku až po současnost. Přečetli jsme si příběh „O švadleně Apoleně“, díky němuž jsme zjistili, že šít šaty není tak jednoduché.

V úvodu návštěvy paní švadlena povyprávěla o tom, co je důležité zařídit, než začneme šaty šít. Naučili jsme se, jaké pomůcky a materiál si musíme zajistit, a kde vše potřebné můžeme koupit. Nechybělo ani místo na různé dotazy dětí.

Po úvodní části se děti rozdělily do dvou skupinek, které pak pracovaly samostatně a v činnosti se střídaly. Jedna skupinka pracovala s paní Nedvídkovou. Nejdříve ukázala dětem výrobek, který budou šít. Vysvětlila a názorně ukázala postup navléknutí nitě, také jaký steh použijí a jakým způsobem budou šít. Upozornila je i na bezpečnost při práci s jehlou. Pokud bylo třeba, pomohla, znovu názorně ukazovala jednotlivé postupy a upozornila na chyby. Když byly výrobky hotovy, vyzkoušely si děti přišití knoflíku, který si vybraly. Přišívaly jej společně se stužkou na ozdobný pytlíček, který měly předem připravený a použijí ho k dalšímu tvoření.

Druhá skupina pod dohledem vychovatelky pracovala na tvorbě „zimní čepice“, na které si děti z druhé třídy mohly vyzkoušet jednotlivé stehy a barevné kombinace. I prvňáci si vyzkoušely šití různých stehů, a to při vyšívání papírových ubrousků. Další aktivitou bylo plnění pracovních listů s tématikou šití oblečení.

Na závěr si všichni předvedli své výrobky. Povídali si o tom, co bylo pro ně nejtěžší a co se jim nejvíce líbilo. Děti pracovaly se zájmem a trpělivě. Výrobek se jim moc povedl a měly z něj velkou radost. Teď už ví, co obnáší práce švadleny, a že není lehké ušít šaty nebo přišít knoflík.

Marta Jašková, Vladimíra Pavková, vychovatelky ŠD

Připravujeme
Žádné události
Kalendář
Červenec 2021
Po Út St Čt So Ne
« Čvn    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
Archivy
Počet přístupů

počítadlo.abz.cz

Počet unikátních návštěv a zobrazení jednotlivých stránek od 14. 2. 2015.