Prosinec v 1. oddělení ŠD

V prosinci nás čekaly nejkrásnější svátky v roce a společně jsme se na ně poctivě připravovali. Jako první nám přinesl do družiny v podobě sladkostí nadílku Mikuláš. Úkolem všech dětí bylo vyrobit čerta, což se nám všem povedlo.

Adventní čas jsme zahájili výrobou adventního věnce, na kterém jsme postupně zapálili všechny svíčky. Věnec z túje nám připravila Adélčina maminka, poslala svíčky i „bodce“. Věnec jsme si pak vyzdobili společně a musím říct, že se nám moc podařil. Společně jsme nazdobili i vánoční stromeček, který nám do družiny přinesl Pavlíkův tatínek. Nechyběla ani schránka na přání Ježíškovi, do které mohly děti psát své sny. Otevřeme ji a dopisy si přečteme až po Vánocích. Zjistíme, jaká přání děti měly a jestli se jim splnila. Každý den si z adventního kalendáře děti mohly vzít sladkost. Jména dětí se losovala a vylosovaný si pak vybral úkol, který musel splnit.

Na Barborku jsme si připomněli další zvyk. 12 větviček + 1 (12 měsíců) jsme označili čísly. Říká se, která větvička do Vánoc vykvete, v tom měsíci se budeme mít dobře. Větvičky do družiny přinesl Tomáš a Martin F. a protože byla jedna navíc, dali jsme na ni kartičku s nápisem „celý rok“. Všechny děti si během prosince zahrály hru „Cesta Tří králů k Ježíškovi“, plnily pracovní listy s vánoční tématikou, vyráběly, dokončovaly a balily dárky, tvořily přáníčka. K přípravám na Vánoce patří i pečení perníčků a tak jsme se jedno odpoledne vydali do cvičné kuchyně, kde jsme váleli perníkové těsto, vykrajovali, pekli a natírali perníčky. Práce nám šla hezky od ruky a musím všechny moc pochválit. A také poděkovat paní učitelce Svobodové, která nám s pečením pomáhala. Ještě než si děti odnesly perníčky domů, krásně nám provoněly celou družinu.

Při všech přípravách na Vánoce jsme nezapomínali na hry s kamarády. Pozorovali jsme, jak rostou kávová zrna, která jsme si zasadili. Vyhodnotili jsme soutěž „O nejhezčí poštovní známku“, do hlasování se zapojili účastníci akce „ Ježíškovy dílny“ a my jsme za to moc vděční. Bylo vyhodnoceno 5 nejlepších známek – 5. místo Nella, 4. místo Štěpán, 3. místo Adéla, 2. místo Natálie a 1. místo Sára. Pochvala ale patří všem dětem, protože se jim známky moc povedly. Zahráli jsme si „Bingo“, při kterém bylo v družině hodně rušno :o). A pak už nás čekala dlouho očekávaná nadílka. Ještě před tím, než děti vybalily dárky, jsme si zazpívali koledy, přečetli Vánoční příběh, Viktorie a Lilly nám zahrály na flétny…….radost z dárečků byla veliká, tak ať dětem vydrží co nejdéle při všech činnostech v družině!

PS: Ani tento rok jsme s přáním a dárečkem nezapomněli na paní kuchařky a paní uklízečky.

Marta Jašková