První dny po Novém roce bývají ve školní družině plné povídání. Jednak proto, že jsme se dlouho neviděli, ale i proto, že se všichni chtějí pochlubit dárky, které dostali pod stromeček. I přesto nás v lednu – měsíci sněhu, ledu a mrazu-čekalo hodně zajímavých aktivit. Skutečný sníh nám chyběl, a tak jsme si vyrobili sněhuláka ze skleničky za pomoci obvazů, latexu a polystyrenové koule. Nechyběla ani šála, červená mrkev místo nosu a koště. V zimním období je potřeba myslet na zvířátka a ptáčky. Víte, že jde vyrobit krmítko i z hrníčku? Jen k tomu potřebujete slunečnici, rostlinný tuk, větvičku. Také vařič, hrnek a vařečku. Postup je jednoduchý. Do hrníčku dáte semínka slunečnice, nalejete rozpuštěný rostlinný tuk a do této směsi zapíchnete větvičku. Ještě provázek a můžete zavěsit na strom a počkat, až přiletí ptáčci.
Venku to nevypadalo na sníh ani led, tak jsme nechali zamrznout zvířátka v družině. Nejdřív jsme si je vybrali z naší sbírky. Dali jsme je do různých nádobek a poprosili paní kuchařky, ať je uloží do mrazáku. Na druhý den už bylo hotovo. To bylo velké překvapení. Společně jsme pozorovali, jak se led rozpouští. Trochu jsme mu pomohli solí a zvířátka jsme vysvobodili. Bylo zajímavé sledovat, jak sůl vytváří cestičky v ledu. Dalším „hokusem-pokusem“ bylo zkoumání, jak praskají ledové kry. Stačila nám k tomu obarvená voda, dětský pudr (velká neznámá pro děti), „uchošťouchy“ a jar. Pudr jsme nasypali na vodu a za pomocí „uchošťouchů“ namočených v jaru a ponořených do vody, jsme vytvářeli praskající kry. Všechny „hokusy-pokusy“ děti moc bavily. A klidně si je můžete společně doma vyzkoušet.
Po aktivitách s ledem bylo třeba se zahřát, třeba při čaji. Některé děti navrhly krásné čajové hrníčky. Čaj jsme si pak uvařili do našich hrnků a k tomu ochutnali perníkovou chaloupku, kterou nám přinesla do družiny Adélka. „Čajové dýchánky“ nás baví, je hezké pozorovat děti, jak si společně vypráví u čaje a dobrot, které nám poslaly maminky. A čím se ještě můžeme v zimě zahřát? Třeba parádní čepicí, kterou si děti samotné vyšily. A že to nebylo pro některé vůbec lehké, ale byli stateční a trpěliví. O to větší pak byla radost z výsledku. Ještě bambule a je hotovo.
V lednu nás čekaly dvě kulturní akce. Výstava ze staveb, které kluci postavili. Nechyběly ani popisky jednotlivých exemplářů. Další událostí byla divadelní představení. Děti si vytvořily dvě divadla. Nechyběla ani čísla na sedadlech a vstupenky. Dokonce ani bufet s kávou a zákusky. Velkým překvapením byla i divadelní kapela, která hrála po dobu všech představení (kluci si nástroje vyrobili). I samotné herecké výkony byly úžasné. A herci sklidili velký potlesk. Doufám, že v tradici výstav a divadel budeme pokračovat.
Jinak jsme společně hádali zimní hádanky, hráli jsme se s novými hračkami a hrami, plnili různé detektivní úkoly, četli z knížky na pokračování o Aničce a jejich kamarádech a o skřítkovi Ledníčkovi. Číst dětem chodí paní učitelka Čížková. Popřáli jsme našim oslavencům a starali se o maskoty. Hráli jsme hry a cvičili na nářadí v tělocvičně.
Jak by řekl Radovan: „To jsme si zase užili světa“. A už se moc těšíme, až si světa v družině s námi užijí i nemocní kamarádi.
Marta Jašková, vychovatelka ŠD