Drátování ve školní družině

Od šperků přes drátěné košile až po rozbité hrnce a pasti na myši

Historie drátu sahá až do pravěku, kdy se používal k výrobě šperků, spon, záušnic, zdobily se jím zbraně či heftovala rozbitá keramika. Ve středověku zase chránily rytíře drátěné košile. Rozbité nádobí do domácností chodili spravovat zejména slovenští dráteníci, jejichž prodejním artiklem byly třeba i pasti na myši nebo drobné nádobí. Zajímavostí může být, že se drátovalo nejen rozbité, ale i nové nádobí.

Na cestě časem nás čeká v družině středověk. Jedním z řemesel, které již z tohoto období známe, je drátenictví. Vyprávěli jsme si o tomto oboru i o životě dráteníků. Ukázali jsme si obrázky několika výrobků z drátu. Na různé předměty se mohly děti podívat jednak na obrázcích, ale také na malé výstavce. Zde zhlédly odrátovaný kamínek, velikonoční vajíčko, hrníček, starou nádobu na pečení, džbán, okrasný závěs, stojánek s ptáčkem nebo slepičku. Některé vystavené věci přinesly do školy děti samotné. Abychom si mohli lépe představit, jak se s takovým drátkem pracuje, přišla mezi nás paní, která se touto technikou zabývá. Nedrátovali jsme ovšem hrnečky ani hrnce, ale okrasné předměty pro naše maminky ke Dni matek. Nejdříve nás paní seznámila s technikou drátování a organizačními pokyny, a pak už jsme se pustili do samostatného tvoření. Dětem se během toho potvrdilo, že drátenická práce není vůbec jednoduchá a vyžaduje hodně trpělivosti. I přesto je tato činnost nadchla, což je vidět především na krásných výrobcích.

Už se těšíme na další tvoření, které nás v tomto školním roce ještě čeká.

Marta Jašková, vychovatelka ŠD

Červen 2021