Distanční vzdělávání předškoláků

TÉMA: PŘÍRODA SE PROBUDILA

8. 3. – 15. 3. 2021

Sluníčko se stále ještě střídá se sněhem a mrazíky, přesto svými paprsky zahřálo hlínu a na svět se klubou první jarní květiny.

Aktivity:

1) Na vycházce nebo na zahradě

• Nechte děti vyhledat a pozorovat kvetoucí rostliny.
  • Děti by měly nejprve zkusit rostliny pojmenovat samy, určit jejich barvu, spočítat, kolik vykvetlo, atp. Pokud si nebudou vědět rady, pomozte jim.

2) Zasaďte si hrách nebo fazoli

BUDETE POTŘEBOVAT:

• semena hrachu nebo fazole
  • nádobku (plast, sklo)
  • vatu
  • vodu
  • později květináč nebo kelímek s hlínou
  1. Semínka namočte přes noc do vody.
  2.  Vodu slijte a semínka přesuňte do misky na navlhčenou vatu (vatu je potřeba po namočení pořádně vyždímat, aby semena neplavala ve vodě).
  3. Vatu udržujte stále navlhčenou, ne však mokrou.
  4. Jakmile budou mít semena přibližně 5–10 mm dlouhé kořínky (ukažte dítěti mezerou mezi palcem a ukazováčkem, nebo na pravítku), jemně je vytáhněte z vaty a velmi opatrně zasaďte asi 5 – 10 mm pod povrch substrátu kořínkem dolů tak, abyste kořínky neporušili.
  5. Květináč mějte na slunném místě a rostlinku pravidelně zalévejte (pozor na přelití, hlína má být vlhká, ne mokrá).
  • Nechte dítě, ať co nejvíc věcí připraví samo.
  • Přečtěte mu celý seznam nejprve jednou, ať vám zopakuje, co budete potřebovat.
  • Přečtěte dítěti postup nejprve celý, potom po částech (např. dva kroky dopředu) a nechte jej, ať vám řekne, co bude následovat. Trénujete tím jeho paměť. 🙂
  • Pozorujte s dítětem klíčící hrách/fazoli a rozvíjejte konverzaci. Co potřebuje semínko, aby vyklíčilo? (vodu, světlo); Kolik hrášků/fazolí vyklíčilo? Kolik hrášků/fazolí nevyklíčilo? Je vyklíčených víc nebo míň? apod.

3) Zpěv v pohybu

• Zazpívejte si s dětmi písničku Čížečku, čížečku a doprovoďte pohybem. Odkaz na písničku: https://www.youtube.com/watch?v=XQoTb6h1-pI

4) Pracovní list

• Úkolem dětí je dokreslit tolik obrázků, aby odpovídaly zadanému číslu.
  • Děti by měly pojmenovat všechny obrázky (mohou vytleskat slabiky – určit počet slabik jednotlivých slov).
  • Pracovní list i grafomotoriku si děti mohou podepsat samy.

5) Grafomotorika

• Tentokrát mají děti obtahovat obrázek sněženek 3x po sobě.
  • Dbejte prosím na správné uchopení tužky.