Distanční vzdělávání předškoláků

TÉMA: PŘÍRODA SE PROBUDILA

Po dlouhé zimě se začíná konečně příroda pomalu probouzet. Sluníčko je sice stále ještě “zubaté”, ale první paprsky už začínají hřát.

Aktivity:

1) Co si představíš, když se řekne, že je sluníčko ZUBATÉ?

• děti říkají rodičům/prarodičům/sourozencům své nápady, společně rozvíjí diskuzi..
  • Znáš nějakou písničku o sluníčku? Zazpívej si pro radost! Sluníčko, sluníčko, popojdi maličko; Slunce šlo spát
  • odkazy na písničky: https://www.youtube.com/watch?v=4QkXWCilRsY , https://www.youtube.com/watch?v=1Xh511Vnmn4

2) Nakresli si své zubaté sluníčko.

• na papír A4 nakresli pastelkami nebo namaluj vodovkami/temperami velké sluníčko, aby byl pokreslen celý papír, ať se nekrčí malé sluníčko v rohu papíru
  • hotový obrázek si zkus podepsat sám/sama
  • dbejte na správný úchop tužky

3) Při procházce nebo na zahradě zavři oči a zaposlouchej se do zvuků přírody.

Co slyšíš?

• děti vyjmenují vše, co slyšely –  štěkání psa, zpěv ptáků, projet auto, náklaďák, sousedy, kteří si povídají.. Po dětech chceme, aby používaly celé slovní spojení a mluvily ve větách. Jednoslovné odpovědi rozvíjíme. (CO slyšíš? Psa. A co dělá ten pes?)

Kde to slyšíš?

• je důležité, aby se dítě orientovalo v prostoru a vědělo, kde je nahoře, dole, vlevo, vpravo, před, za..

Co jsi na procházce viděl/viděla?

• Před procházkou dítěti řekněte, ať je pozorné a soustředí se na to, co kolem sebe vidí. Doma ho bude čekat pracovní list, v němž označí všechny věci, které během procházky vidělo.

děti nejdřív pojmenují všechny obrázky (samozřejmě česky 🙂 ), mohou také říkat, jakou hláskou začíná dané slovo

Zaskotač si na čerstvém vzduchu

• nauč se skákat na jedné noze (na levé i na pravé); skákej snožmo = s nohama u sebe; nakresli si křídou panáka; nauč se chytat míč (rodiče si určitě vzpomenou na hru z jejich dětství – vyhazování míče nad sebe s tlesknutím)

4) Grafomotorika