Chovatelský kroužek ve ŠD

V měsíci lednu proběhly ve školní družině dvě schůzky chovatelského kroužku. Při nich se děti seznámily s dalšími domácími mazlíčky a zahrály si hry. Na první schůzce se dozvěděly, v jakém mají být prostředí (klec, terárium, hračky), čím je třeba je krmit, jak s nimi zacházet, co mají a nemají rádi. Vše se dozvídaly hravou formou s pomocí obrázků. Na tuto schůzku lektoři přinesli osmáka a želvu. Osmák degu je malý chilský hlodavec, lidově přezdívaný též chilská veverka. Jméno osmák má původ ve tvaru žvýkacích plošek jeho stoliček, které tvarem připomínají osmičky.

Na druhé schůzce si děti nejdříve vyprávěly o zvířatech, která žijí u nás ve volné přírodě. O pozorování stop při procházkách lesem nebo na poli. O tom, jak mohou lidé těmto zvířatům v zimních měsících pomoci. Děti si následně vybraly tiskátka stop a tiskly si je na papír. K jednotlivým stopám pak dopsaly příslušné zvíře. Mazlíčkem, kterého tentokrát lektoři přinesli, byla fretka. Fretka domácí nebo jen fretka je šelma z čeledi lasicovitých. Fretka byla domestikována z tchoře. Pro děti to byla velká zajímavost, protože se s ní ještě nesetkaly. A protože je příbuzná s tchořem, byla i hezky cítit :o). Druhým zvířetem byla taky velká zajímavost, suchozemští hlemýždi. Obří šneci Achatina jsou považováni za jedny z nejkrásnějších a neobvyklých domácích mazlíčků. Děti se na kroužek těší a už teď přemýšlejí, čím je příště lektoři překvapí.

Marta Jašková, vychovatelka ŠD