Prosinec v 1. oddělení ŠD

Celý měsíc prosinec se nesl ve znamení příprav a těšení na nejhezčí svátky v roce, Vánoce.  Přerušili jsme i na chvíli naši cestu za dalšími zvířaty na Safari.

Stromeček v družině si společně nazdobily děti, hlavně děvčata z 3. tříd.  Pod ním jsme pravidelně zapalovali svíčky na adventním věnci. Ten do družiny nazdobila Kateřina Vraňanová. Vyprávěli jsme si o Vánocích a přípravách na ně, četli jsme si z knížek, plnili úkoly z adventního kalendáře. Každý den si některé z dětí vzalo sladkost z okénka kalendáře, ale před tím splnilo úkol. I nás v družině navštívil Mikuláš. Každé z dětí si pro něj připravilo postavičku čerta, v den jeho návštěvy písničky a básničky. Odměnou jim byla mikulášská nadílka.

A co všechno jsme vyráběli? Obrázek s vánoční a zimní tématikou, který děti vytvořily ubrouskovou technikou. Anděla, ozdobný kolíček, vánoční závěs s ozdobami vyrobenými z kartonu, keramikou a dřevěnými ozdobami. Ve cvičné kuchyni jsme upekli vánoční perníčky. Nejvíce děti zaujala práce s keramickou hlínou. Vyrobily postavičky tří králů a zápichy anděla, paní a pana Perníčkových. Musím děti pochválit, výrobky se jim moc povedly. Hlavně keramika byla pro některé něčím novým. Všechny dárečky jsme pak zabalili do předem ozdobených sáčků. Doufám, že dárky i dekorace udělaly radost všem obdarovaným.

Během příprav si děti udělaly čas na společné hry, divadelní představení a vystoupení pro kamarády. Sledovaly vánoční a zimní příběhy.

Před odchodem na vánoční prázdniny jsme se připravili na příchod Ježíška i k nám do družiny. Pro něj děti nachystaly talířek cukroví, které přinesly. Jaké bylo pro děti překvapení, když ve čtvrtek po příchodu do družiny zjistily, že některé cukroví už na talíři není, pod stromečkem se objevily dárečky a také dopis od Ježíška. Ještě zbývalo splnit úkoly a vzít si poslední sladkost z adventního kalendáře a zazpívat koledy. Pod stromečkem na děti čekalo ještě jedno překvapení. Dopis od děti z družina z Bystřice pod Hostýnem, se kterými si dopisujeme od minulého roku. V dopise byly i vánoční záložky pro každé z dětí, omalovánky i zajímavosti o městě Bystřice pod Hostýnem. Pak už si mohli všichni rozbalit dárky, které našli pod stromečkem. Měli z nich velkou radost.  Pravidelně děti chodí koledovat do školní kuchyně, nejinak tomu bylo i v tomto roce. Paní kuchařky jsme potěšili přáním, dárečkem a koledou. Poslední dny v družině jsme zahájili tradiční čajové dýchánky. Chtěla bych poděkovat rodičům za čaje a sladkosti, které dětem přichystali.

Marta Jašková, vychovatelka ŠD

PS: Všem rodičům přeji do nového roku hodně zdraví a štěstí. A dětem, aby se jim v novém roce ve školní družině líbilo.