Lektor z Kanady ve škole

V průběhu 2. pololetí se žáci všech ročníků druhého stupně setkávali ve svých hodinách angličtiny s lektorem z Kanady. David, pro něhož je angličtina rodným jazykem, a který má předky v nejrůznějších částech anglicky mluvícího světa, navštívil školu v jarních měsících celkem pětkrát.

Zejména mladší děti se na tyto hodiny pokaždé těšily, především proto, že čas strávený s rodilým mluvčím pro ně představoval vybočení z každotýdenního schématu. Pokaždé, když se David objevil ve škole, stal se okamžitým zpestřením, téměř až atrakcí, a to nejen pro žáky, kteří měli možnost setkat se s ním v jednotlivých hodinách, ale svým způsobem pro všechny, které na své trase po škole potkal. Svým zájmem a snahou navázat kontakt s kýmkoliv, kdo se mu namanul do cesty, mírně čeřil místní vody. Snažil se dorozumět s každým.

Děti samotné ocenily především to, že hodiny angličtiny s rodilým mluvčím byly jednoduše jiné. David je komunikativní a zábavný člověk a poměrně záhy se mu dařilo navázat bezprostřední kontakt. 

Žáci měli možnost ověřit si své jazykové dovednosti a vybavenost v kontaktu s někým, pro něhož je angličtina mateřským jazykem, ne předmětem, ve kterém se dostávají známky, ale živým dorozumívacím prostředkem. Některým tak těchto několik hodin pomohlo posílit zdravé sebevědomí, jiní naopak pochopili, že je na čem pracovat. Koneckonců, osvojování cizích jazyků je nikdy nekončící proces.

Celkově vzato, pár hodin s rodilým Kanaďanem nemohlo nic změnit na konkrétních řečových dovednostech žáků, ale může na děti zapůsobit motivačně. Angličtina zdaleka není jen školním předmětem, ale především živým jazykem, a každý jazyk je mostem, kterým se přibližujeme k druhým lidem. Není něčím nadstandardním, ale v dnešním globalizovaném a moderními technologiemi propojeném světě naprostou nutností, a to nejen v pracovním, ale mnohdy i osobním životě. Pokud děti malinko pochopily aspoň tohle, tato mise splnila svůj úkol.

Mgr. Kateřina Pokorná

Kalendář
Únor 2020
Po Út St Čt So Ne
« Led   Dub »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829  
Archiv
Počet přístupů

počítadlo.abz.cz

Počet unikátních návštěv a zobrazení jednotlivých stránek od 14. 2. 2015.

Statistiky webu
vyrobil GADWP