Leden v 1. oddělení ŠD

V lednu se děti vrátily do družiny plny zážitků z vánočních prázdnin. Vyprávění nebralo konce, každý se chtěl pochlubit dárky, které dostal. Před odchodem na prázdniny nám nevyšel čas na vánoční bingo, proto jsme si je zahráli po návratu do družiny. Hodně zábavy jsme zažili při hádání hádanek, při kterém děti měly své odpovědi malovat. Nejtěžší bylo se ve skupinkách domluvit na správné odpovědi a také na tom, kdo ji následně namaluje.

Už v prosinci jsem dala dětem slib, že budeme tvořit z keramické hlíny. Byla to pro většinu první zkušenost. Už koncem měsíce jsme mohli glazovat a barvit první vypálené výrobky. Nejprve jsme vyrobili závěsné krmítko pro ptáčky, do něhož můžou rodiče společně s dětmi zasadit také třeba netřesky. Ptáčka určitě lze zase využít jako zápich do jarního květináče. Další výrobky už jsou překvapením pro maminky k jejich svátku. Věřím, že se jim budou líbit, protože jejich výroba pro děti nebyla vůbec lehká.

Dále jsme si vyrobili ledního medvěda tiskem vidličkou a sněhuláka ruličkou od toaletního papíru. Obrázky se dětem moc povedly a teď zdobí chodbu u družiny a jídelny.

Dokončili jsme také vyprávění pohádky O Perníkové chaloupce a to, hledáním cesty z perníkové chaloupky. Poprvé děti pracovaly s šifrou, pomocí niž vyluštily text.

Plnili jsme pracovní listy, vyprávěli jsme si, jak se starat o ptáčky a zvířata v zimě. I my jsme se chtěli o ně postarat. Nadílka, kterou jsme pro ně připravili, byla veliká. Nechybělo ani seno, mrkev a sůl pro ostatní zvířátka, která by mohla zabloudit na školní zahradu. Ke krmení jsme využili krmítka, která vyrobili kamarádi v družině minulý rok. Odměnou byla pro děti návštěva lesíka na školní zahradě. V tělocvičně nás nejvíce baví hry s míči a švihadly, cvičení na lanech a žebřinách. Především kluky velmi baví kopaná. Ale nezapomínáme ani na hraní her, např. hledání pohádkových obrázků. Pohybové hry jsme vyzkoušeli i v družině, připravily si je pro děti Evička a Elenka.

Nezapomněli jsme ani na přání k narozeninám našim kamarádům, čajové dýchánky a čtení z knížek. Na návštěvě byl u nás pan školník, přišel nám opravit zářivku. Děti na něj měly různé dotazy a on jim rád odpovídal.

PS: Děkuji rodičům za krmení pro ptáčky.

Marta Jašková, vychovatelka školní družiny